Kraniosakrální práce v těhotenství a v období okolo porodu

autor: | 4. 2. 2022

Těhotenství je velmi speciální období v životě ženy. Zároveň je to formující období pro miminko. Zážitky, kterými v tomto období projdeme se vpisují do našeho systému a formují náš vztah k nám samotným, k druhým lidem i ke světu. Není to tak, že život v děloze je ideálním obdobím, kdy všechny naše potřeby jsou plně naplňovány. Vzhledem k tomu, že žena, nastávající maminka, má za sebou také svou historii a své zkušenosti, jsou otisky předávány vyvíjejícímu se miminku. 

Žena se účastní zázraku stvoření, ale zároveň to může být období plné velkých výzev a emočního i fyzického vypětí. Kraniosakrální praxe může být velmi dobrou podporou, protože je neinvazivní a vytváří prostor pro přijetí a zpracování hlubokých témat. 

Ošetření je příležitostí k hlubokému odpočinku, naladění se na sebe a naladění se na komunikaci a propojení s miminkem. Kraniosakrální práce buduje respekt k potřebám vlastního těla a možnosti své potřeby vnímat a naplňovat.  

Ošetření můžete absolvovat skutečně do posledních chvil před porodem. Protože nijak netlačíme na to, co se má při ošetření dít a poskytujeme bezpečný prostor pro následování vnitřních impulzů napojených na vlastní přirozenou moudrost těla, je to skvělá příprava k porodu. Tělo ví, kudy dál, ví, co potřebuje, ví, jak porodit. K tomu, abychom této vrozené moudrosti důvěřovali a dokázali se jí plně odevzdat potřebujeme často adekvátní podporu druhého člověka. Z mého pohledu kraniosakrální terapeut, který je plně napojený na sebe a zároveň otevřený a naslouchající druhému člověku, může tuto podporu velmi dobře poskytnout. Málokdy zažíváme přijímající a nepodmiňující vztah. Kraniosakrální praxe je na něm založena. 

Porod je velmi intenzivním zážitkem pro ženu i děťátko a kraniosakrální ošetření je dobrým způsobem jak můžeme oba (případně i celou rodinu, včetně otce) podpořit v integraci tohoto jedinečného okamžiku, tak aby se stal posilující zkušeností a ne traumatickým otiskem. 

Kraniosakrální ošetření může pomoci předejít novorozeneckým kolikám, refluxu, obtížnému usínání, potravinové intoleranci, ekzematickým onemocněním.  

Výzkum v kraniosakrální biodynamice v ČR

I. pilotní studie – Kraniosakrální biodynamika a problémy pohybového aparátu a nervové soustavy Česká asociace terapeutů kraniosakrální biodynamiky provedla preklinickou studii Kraniosakrální biodynamika a problémy pohybového aparátu a nervové soustavy.Cílem studie...